Tüm Online Oyunlarda Multi Client Açma

Tüm Online Oyunlarda Multi Client AçmaMulti Client yöntemi ile Counter-Strike Nexon: Studio ve Knight online gibi oyunların hepsinde tek bilgisayarda birden fazla oyun açmayı göstereceğiz.

Bu yöntemde vmware gibi ağır bir program yerine virtualbox gibi hafif ve stabil bir sanal makine programını tercih ettim.

İndirilecek Dosyalar:

Multi Client açma işlemine başlamadan önce öncelikle aşağıdaki dosyaları/programları indirerek işe başlayalım uzun bir yazı olacak.

VirtualBox İndirmek İçin Tıklayın.
VboxGizle-KAYHAN.bat İndirmek İçin Tıklayın. (İsteyen arkadaşlar notepad ile açıp içeriğini inceleyebilir.)
Windows 7 Starter ISO İndirmek İçin Tıklayın.

NOT: Nexon oyunlarında XP desteği sonra erdi, bu yüzden Windows XP kullanan cihazlarda ve sanal makinelerde oyun “Blackcipher tarafından tespit edildin.” hatası ile karşılaşacaklar. Windows XP yerine en az onun kadar hafif ve stabil olan Windows 7 Starter sürümünü kullanın indirme linkini yukarıya ekledim.

Kurulum:

1) İlk olarak Virtual Box programını bilgisayarımıza kuralım.

2) Virtual Box programını açalım ve üstteki menüden yeni butonuna tıklayalım ve aşağıdaki gibi ayarladıktan sonra ileri diyelim
Tüm Online Oyunlarda Multi Client Açma 1

3Karşımıza gelen ekrandaki bellek boyutunu 512 yapıp ileriye tıklayalım.
Tüm Online Oyunlarda Multi Client Açma 2

4Sonraki sayfalarda hiçbir şeyi ellemeden oluştur akabinde ileri ileri şeklinde geçelim.
5) Oluşturduğumuz sanal makinenin üzerine tıklayıp başlat butonuna tıklayalım.
6) Karşımıza gelen sayfada indirdiğimiz XP Lite ISO dosyasını seçmek için sağdaki butona tıklayalım.
Tüm Online Oyunlarda Multi Client Açma 3

7) Açılan kısımda ISO dosyamızı seçip butonuna tıklayalım ve Başlat butonuna tıklayalım.
Tüm Online Oyunlarda Multi Client Açma 4

8) Sanal makine olduğu için kur sistemi size disk bölme işlemini sormayacaktır. Karşınıza çıkan tüm ekranlarda Enter tuşuna basarak geçmeniz yeterli olacaktır.
Tüm Online Oyunlarda Multi Client Açma 5

9) Bir süre beklemeniz gerekiyor daha sonra XP Lite masaüstünü göreceğiz.
Tüm Online Oyunlarda Multi Client Açma 6

10) Aygıtlar > Misafir CD Kalıbını yerleştire tıklıyoruz. Next Next Install şeklinde kuruyoruz.
Tüm Online Oyunlarda Multi Client Açma 7

11) Kurulum bittikten sonra bilgisayarı kapatıp Virtual Box programına tekrar giriyoruz.
12) Bu sefer sanal makinemizi seçip Ayarlar diyoruz ve ayarlarımızı aşağıda eklemiş olduğum görsellerde yağmış olduğum gibi yapıyoruz.
Tüm Online Oyunlarda Multi Client Açma 8

13) “Görüntü belleği” kısmını 128 MB yapıyoruz alttaki “3B Hızlandırmayı etkinleştir” ve “2B Görüntü Hızlandırmayı etkinleştir” yerlerine tik koyuyoruz.
Tüm Online Oyunlarda Multi Client Açma 9

14) Ok butonuna tıkladıktan sonra sanal makinemizi başlatalım, Sağ tık > Özellikler > Ayarlar kısmından ekran çözünürlüğünü 1024×768 veya daha üzeri yapalım ve tamama tıklayalım.
Tüm Online Oyunlarda Multi Client Açma 10

15) Eğer ki yukarıdaki görselde ki gibi 1024×768 veya daha üstü yoksa aşağıdaki adımları izleyin.
Tüm Online Oyunlarda Multi Client Açma 11

16) Ekran sekmesine tıklayalım ve “En Fazla Misafir Ekranı Boyutu” bölümü varsayılan olarak “kendiliğinden” seçeneği seçilidir üzerine tıklayın ve “Yok” seçeneğini seçip “OK” butonuna tıklayın.

17) Steam ve oyunu internetten indirelim daha sonra sanal makinemize sürükle bırak yöntemiyle “VboxGizle-KAYHAN.bat” dosyasını atalım.
18) Her sanal makineyi açışınızda “VboxGizle-KAYHAN.bat” dosyasını çalıştırarak oyuna girmeniz gerekli, oyunun sanal makine savunması regedit üzerinde bulunan birkaç değişken üzerinden oyuncunun sanal makine mi yoksa gerçek bir bilgisayar mı kullandığını test ediyor, bu .BAT dosyamız da regedit üzerinde bulunan değişkenleri gizliyor. (Bana güvenmeyenler aşağıda verdiğim .bat dosyasının içeriğine bakabilir veya indirdikleri .bat dosyasını direkt inceleyebilirler.)

19) “VboxGizle-KAYHAN.bat” dosyasını çalıştırdıktan sonra oyunumuzu başlatalım.

20) Oyun açıldı, Multi Client işlemi bu kadar 🙂 bu kısımdan sonrasındaki anlatım daha fazla oyun açmak isteyen arkadaşlar için.
21) Öncelikle sanal makinemizi kapatalım ve üzerine gelip sağ tık > çoğalt diyelim.

22) “Tüm ağ karlarının MAC adresini yeniden başlat” kısmına tik koyuyoruz.

23) Tam çoğalmayı seçip ileri diyoruz daha sonraki kısımda “Şu anki makine durumu“nu seçip çoğalta tıklıyoruz.

24) Bu kısımda da bir süre bekleğeceğiz her 1 oyun için bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor sisteminizin ve internet hızınızın kalitesine göre açacabileceğiniz oyun sayısı değişkenlik göstermektedir. Bu klon makineler ilk makinenin aynısıdır.

Her sınıftan bilgisayar kullanıcısının yapabileceği şekilde basitçe anlatmaya çalıştım umarım yararlı olmuştur soru ve sorunlarınızı aşağıdaki yorum bölümünden yazarsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Oyun Hata Vermiyor Ama Açılmıyor Nasıl Düzeltirim?

Oyun hata vermeden açılmıyorsa sorunun çözümü VirtualBox veya Windows ayarlarında değildir. Sorun BIOS ayarlarında “Virtual Technology” seçeneğinin “Disable” konumunda olmasından kaynaklanır BIOS ayarlarına girip bu seçeneği “Enable” konumuna getirmeniz gerekmekte.

BIOS Ayarı İçin Video: